Poniżej prezentujemy najciekawsze miejsca w Licheniu,
które szczególnie warto odwiedzić.

Bazylika

Bazylika Licheńska to monumentalna świątynia, wybudowana w ciągu 10 lat, w całości ufundowana z datków wiernych. Jest to największy kościół w Polsce, 8 pod względem wielkości w Europie i 12 na Świecie. To tutaj obecnie znajduje się wsławiony cudami Obraz Matki Bożej Licheńskiej. Został on uroczyście przeniesiony 2 lipca 2006r. z  kościoła św. Doroty.

Do bazyliki prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa na Ziemi, sklepienie w nawie głównej podtrzymuje 12 kolumn symbolizujących apostołów a kopułę 4 kolumny odpowiadające 4 ewangelistom. Wygląd Bazyliki odwołuje się do falującego łanu zboża.

Po lewej stronie została wzniesiona wieża sięgająca 141,5m, na której znajdują się 2 zamknięte, wentylowane tarasy widokowe, pierwszy na wysokości 98m (27 piętro) – można tutaj wjechać windą. Na drugi taras dostać się można jedynie schodami, znajduje się on na wysokości 114m (31 piętro). Z góry rozpościera się cudowny widok na malowniczą licheńską okolicę, polecamy odwiedzić to miejsce szczególnie w ładną, słoneczną pogodę.

Prawą część Bazyliki stanowi mierząca 65m dzwonnica. Zawieszony jest w niej wykonany ze spiżu, największy w Polsce dzwon – Maryja Bogurodzica. Bije on codziennie o ustalonych godzinach, obwieszcza także ważne wydarzenia, jego dźwięk można było słyszeć w dniu śmierci naszego wielkiego rodaka – Papieża Jana Pawła II.

W tylnej części bazyliki znajduje się muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. Można tam podziwiać starodruki, listy i autografy królewskie, rękopisy pisarzy polskich z epoki romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski a także jeden z największych w Polsce zbiorów dotyczących Powstania Styczniowego.

Kościół św. Doroty

Nim Obraz Matki Bożej Licheńskiej został przeniesiony do Bazyliki jego siedzibą był właśnie ten kościół. Był świadkiem masowych pielgrzymek ludzi którzy przybywali do Lichenia, by oddać cześć Matce Bożej i prosić o łaski. Świątynia została kilkakrotnie rozbudowana oraz zostały dobudowane wokół niego krużganki aby pomieścić coraz większe tłumy pątników.

Golgota

Golgota to 25 metrowa kamienna góra, znajdująca się w centralnej części Sanktuarium. Od podnóża aż po szczyt prowadzi trasa, wzdłuż której rozmieszczone są stacje Drogi krzyżowej. Po drodze spotkać można również liczne groty i kaplice.

Kaplica Krzyża Świętego

Położona w dolnej części kościoła Matki Bożej Częstochowskiej. Znajduje się tutaj krucyfiks znieważony przez Bertę Bauer, która była wychowawczynią obozu dla chłopców Hitlerjugend, urządzonym w kościele św. Doroty przez Hitlerowców. Ostrzelała ona krucyfiks z pistoletu uszkadzając go, chcąc udowodnić młodym chłopcom, że “Boga nie ma”. Kilka godzin później została ostrzelana przez nadlatujący samolot i zginęła. Po wojnie krucyfiks cieszący się ogromną czcią wiernych zawisł w kaplicy Krzyża Świętego.

Apartamenty Papieskie

Miejsce nieopodal Golgoty, gdzie zatrzymał się Jan Paweł II podczas wizyty w Licheniu. Obecnie znajduję się tam małe muzeum ze zbiorem pamiątek i biblioteka ze zbiorem książek związanych z Papieżem oraz dzieła jego autorstwa.

Źródełko

Powstało ze względów praktycznych – aby pielgrzymi mogli  z niego czerpać wodę pitną. Od czasu jego poświęcenia w 1968r. księża Marianie odnotowali liczne świadectwa uzdrowień i wielu łask od ludzi korzystających z pobranej tam wody.

Lasek grąbliński

Znajdujący się 2km od Sanktuarium był miejscem gdzie pasterzowi Mikołajowi Sikatce trzykrotnie objawiła się Matka Boska. Przepowiedziała epidemię cholery, apelowała o modlitwę i poleciła wybudować kościół aby jej wizerunek mógł spocząć w godnym miejscu. W lasku w miejscach objawień znajdują się otoczone szczególną czcią kapliczki a także alejki łączące stacje Drogi Krzyżowej oraz Dróżki Różańcowe. W sąsiedztwie lasku znajduje się klasztor sióstr anuncjatek – monastycznej, klauzurowej wspólnoty założonej w 1502r. we Francji przez królową św. Joannę de Valois. Można tu zwiedzić otwarty dla pielgrzymów niewielki kościół Dziesięciu Cnót Ewangelicznych oraz zakupić pamiątki i przetwory wykonane własnoręcznie przez siostry anuncjatki.

Krzyż Romański

Niezwykły zabytek sztuki romańskiej postawiony w rynku Lichenia w 1151r. pełnił funkcję kamienia milowego na ważnej wówczas trasie z kalisza do kruszwicy. Obecnie XII- wieczny zabytek nadal stoi w rynku Lichenia, otoczony wybudowaną dla niego kapliczką.

Wiatrak Koźlak

Powstał w XIXw., pracował do 1960r, ostatni zachowany na terenie gminy Ślesin. Znajduje się na licheńskim wzgórzu, wiedzie do niego polna droga położony jest około 100m od naszego Pensjonatu. Jest ogrodzony i nie można go zwiedzać ze względów bezpieczeństwa.